Yeni Girişimler İçin Google Reklamları ve Reklam Ajansları

Google Reklamları

Yeni girişimlerin çoğu kurulma aşamasında çok az bütçeye sahip oluyorlar. Özellikle de reklam bütçeleri oldukça kısıtlı oluyor. Bu yüzden girişimcilerin karar vermesi gerekiyor: Google Reklamları (Google Adwords) kullanırken Yüksek fiyatlarla “büyük” ajanslar ile mi çalışılmalı, yoksa bütçelerine uygun butik ajanslar ile mi?

2006 yılında henüz 23 yaşındayken, 6.000 TL kredi ile yarattığım girişimim reklam bütçesini söylememe gerek yok sanırım.

İyi yönetilen Google reklamlarıyla ve sürekli uyguladığım A/B testleriyle daha önce duyulmamuş bir iş modeli olsa da yüksek dönüşüm oranlarına ulaştım. 6.000 TL sermaya ile 360.000 TL ciro hiç fena değildi.

Google reklam kampanyalarına ufak başlayarak, sürekli analiz ve optimize ederek yatırım getirinizi (ROI) pozitife çekebilirsiniz. ROI’niz pozitif olduğunda ise talebi karşılayabileceğiniz noktaya kadar reklam bütçenizi artırabilirsiniz hatta sınırsız reklam bütçesi ile kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz. Bu da size sağlam temeller üzerine kurulu bir büyüme sağlar.

Buna yurt dışında “Gökdelen Etkisi” deniyor. Sağlam temeller üzerine kurulu bir reklam kampanyası; talebi karşılayabildiğiniz sürece sınırsız reklam bütçesi ile yönetilebilir. Bu büyüme aynı zamanda işinizin büyümesini sağlayan itici güçtür. Ben tıklamalara ve ziyaretçi sayılarına değil, yatırım getirisine odaklanıyorum. (Müşterinin hedefleri doğrultusunda.)

Yatırım getirinizi (ROI) artırmak için açılış sayfalarınızı, reklam metinlerinizi, kelimelerinizi, tekliflerinizi vs. pek çok şeyi test etmeli ve elde ettiğiniz veriler doğrultusunda geliştirmelisiniz. Bu split testler ile dönüşüm oranlarınızı (ziyaretçilerinizi müşteriye çevirme oranı) 2-3 hatta bazı durumlarda 5 kat artırmak mümkün.

Girişimcinin Düşüncelerini Okumak

Aynı zamanda bir internet girişimcisi olarak yeni girişimlerin sıkıntılarını ve beklentilerini anlayabiliyorum. Yine de anlaşma sağlamadan önce reklamlarını yöneteceğiniz müşterinizle aynı kulvarda  olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Google Adwords reklam kampanyalarına başlamadan önce müşterilerinizin hedeflerini, beklentilerini ve çekincelerini anlamanız gerekiyor, ve dediğim gibi ilişkiyi güçlendirmek için yardımcı olmanız ve açıklayıcı cevaplar vermeniz gerekiyor.

 • Ulaşılabilir hedefler belirlemek,
 • Sağlam temeller üzerine kurulu pazarlama planı yaratmak,
 • 4-6 aylık kısa süreki kontratlar ile müşterinizi baskı altında hissetmelerini engellemek,
 • Az bütçe ile etkili bir reklam kampanyası oluşturmak,
 • Müşterinizi PPC, SEP, Analytics vs. konularında bilgilendirmek,
 • Her konuda %100 şeffaflık,
 • Ve anlaşmanızın da ötesinde hizmet sunmak.

Sağlam Temeller İnşa Etmek

Ajansın ve müşterinin birbirlerini tanıma aşamasında olduğu gibi, reklam kampanyasını da sağlam temeller üzerine kurmak için belli başlı adımları izlemek gerekiyor.

 • Google Analytics Tagging,
 • Dönüşüm İzleme,
 • İnternet sitesi
 • Temek SEO teknikleri (<Title>, <H1>, İçerik, URL’ler, vs.)
 • Test, analiz, test, analiz , test ve tekrar analiz…

Müşteriyi Eğitmek

İşlerini büyütmelerine yardımcı olurken, bir yandan da müşteriyi eğitmek başarıya ulaşmak için kritik öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Ben şahsen haftada bir veya iki haftada bir müşterilerim ile görüşerek sadece raporlardan değil aynı zamanda onlar için önemli olan değerlerin ne ifade ettiğini ve neden önemli olduğunu anlatıyorum. Örneğin müşterinin “bounce rate”in ne olduğunu anlaması, site tasarımında ya da içerikte sorun olduğunu görmesini sağlıyor.

Kısaca müşteriniz, neyin ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını öğrendiğinde, bildiğinde başarı yolunda birlikte daha hızlı ilerleyebiliyorsunuz. Bu aynı zamanda karlılıklarını artırmak adına yeni fikirlerin de ortaya çıkmasını sağlıyor.

Sonuç Olarak:

Butik ajansların hatta serbest Google Adwords uzmanlarının büyük ajanslar kadar hatta daha üstün başarılar elde etmesi mümkün. Bu sayede daha rafine ve daha kaliteli stratejiler yaratıp, geliştirilebiliyor. Büyük ajansların çalışma şekillerini ve müşterileriyle olan ilişkilerini ilk elden gören biri olarak bu beni daha da motive ediyor.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/