Google Adwords’ün Yeni Kalite Puanı ve Bilmeniz Gerekenler

Google’ın Kalite Puanı ile ilgili videosunu görmediyseniz izlemeniz için aşağıya ekliyorum. Kalite Puanını açıklamak için eklenen video, yıllar sonra güncellenmesi açısından önemli. Hal Varian, videoda Kalite Puanını detaylarıyla açıklıyor.

Google, sayfalarında, Kalite Puanı için: “Kalite Puanı, aracınızda bulunan ikaz sinyalleri gibidir, reklamlarınızın ne kadar sağlıklı olduğu konusunda bilgi verir. Yönetiminizde ana odak konunuzun olmasına gerek yok. “ demiş.

Evet, Kalite Puanı hesaplarınızın ikaz sinyali fakat Google’ın söylediği kadar da önemsiz değil. Kalite Puanının Tıklama Başına Maliyetinizi, reklamlarınızın gösterimini, reklam pozisyonunuzu, Dönüşüm Başına Maliyetinizi doğrudan etkilediğini biliyoruz. Hatta WordStream bu konu da bir çalışma da yapmış ve Kalite Puanının Tıklama Başına Maliyetine etkisini göstermiş. Bu da gösteriyor ki, Kalite Puanı önemli bir KPI.

 

Adwords Kalite Puanı

Google Adwords Kalite Puanı – Tıklama Başına Maliyete Etkisi

 

Kalite Puanıyla ilgi yeni açıklamasından önce ise sayfada şöyle yazıyordu: “Başarılı bir Google reklam kampanyası için Kalite Puanı çok önemlidir. Kalite Puanı aynı zamanda reklam pozisyonunuzun, ve tıklama başına ne kadar ödeyeceğinizin belirlenmesi sırasında önemli rol oynar. Genel olarak, reklamlarınız alaka düzeyi ne kadar yüksekse Kalite Puanınız da o kadar yüksek olacaktır. Bu da reklam pozisyonunuzu iyileştirir, Tıklama Başına Maliyetinizi düşürür. Adwords’de başarılı olmak için insanlara aradıkları ürün ve servislerinizi sunmalısınız, böylece müşterileriniz olurlar. Bu da Kalite Puanı sayesinde olur.”

Eski açıklamayı okuduğunuzda Kalite Puanının başarılı olmak için anahtar faktörlerlerden biri olduğunu görüyorsunuz. Yeni açıklamayı okudunuzda “Kalite Puanı yüksek olmasa da olurmuş” diyorsunuz.

Tıklama Oranı ve Kalite Puanı

Google reklamlarınızın Tıklama Oranı da Kalite Puanını etkiliyor. Ortalamadan yüksek bir Tıklama Oranına sahipseniz, Kalite Puanınız yükseliyor.

WordStream’in diğer araştırmasıda Kalite Puanı ve Tıklama Oranı üzerine. Google her pozisyon için bir Tıklama Oranı beklentisi var. Aşağıdaki grafikte bu beklenti aşıldığında Kalite Puanınızın da yükseldiği görülüyor.

 

Kalite Puanı vs. Tıklama Oranı

Kalite Puanı vs. Tıklama Oranı

Milyonlarca kişi Adwords kullanıyor ve herkesin yüksek Kalite Puanlarına ulaşması mümkün değil. Aşağıda hesapların %46‘sının 5 ve altında Kalite Puanına sahip olduğunu görebilirsiniz.

Hesapların Kalite Puanı Dağılımı

Hesapların Kalite Puanı Dağılımı

 

Kalite Puanı vs Tıklama Başına Maliyet

Kalite Puanı vs Tıklama Başına Maliyet

 

Durum böyle olunca Google da Kalite Puanına verdiği önceliği biraz azaltmış olabilir. Adwords hesaplarının %46’ının 5 ve altında Kalite Paunına sahip olduğu düşünüldüğünde, bu durum reklam verenler için caydırıcı olabilir. Geri dönülerden memnun olmayan reklam veren de Google reklamlarını durdurabilir.

Diğer yandan Google’ın düşük Kalite Puanından elde ettiği gelir hiç de küçümsenecek türden değil. %400’e kadar oranlarda Tıklama Başına Maliyetleriniz artıyor.

Kalite Puanımı Nasıl Artırabilirim?

 • Düşük Kalite Puanına sahip olan kelimleri silin,
 • Reklamlarınızda anahtar kelimeye yer verin böylece Tıklama Oranınızı artırabilirsiniz.
 • Doğru açılış sayfları (Landing Page) seçin,
 • Açılış sayfalarınızı optimize edin,
 • Reklam uzantılarını kullanın,
 • İlgi çekici reklam metinleri hazırlayın,
 • Farklı reklamlar ekleyerek Tıklama Oranını test edin.
 • Kampanyanızla sürekli ilgilenin, optimize edin.

Sonuç

Kalite Puanı eski önemini hala koruyor. Her ne kadar Google, Kalite Puanına eskisi kadar önem vermediğini söylüyor olsa da SİZ Kalite Puanına özen göstermelisiniz.

Kalite Puanını iyileştirdiğinizde maliyetlerinizi düşürürsünüz. Daha iyi reklam pozisyonları elde edersiniz ve reklamlarınızın gösterimi artar. Google reklamları ile başarı elde etmek istiyorsanız Kalite Puanınızı mutlaka yükseltmelisiniz.

Yeni başlayanların en büyük problemi Düşük Kalite Puanlı kelimeleri silememek. Boşverin, silin gitsin. Bu kelimeler muhtemelen size sadece zarar veriyor.

 • Kalite Puanını yükseltmek için neler yapıyorsunuz?
 • Yaşadığınız zorluklar neler?
 • Kalite Puanındaki değişim maliyetlerinizi nasıl etkiledi?
 • Sorularınız var mı?

Düşünceleriniz benim için önemli. Aşağıdaki bölümde yorumlarınızı paylaşın, üzerinde konuşalım.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

2 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
 • merhaba, tüm yazılarınızı okuyunca kapsamlı bir tecrübeye ve deneyime sahip olduğunuzu farkettim. Halihazırda bir eticaret şirketinde falan çalışıyor musunuz? Açıkçası bir eticaret girişimi üzerinde çalışıyoruz. Sizinle görüşme sağlamak isteriz dilerseniz. Bu bir iş teklifi gibi değil ama nasıl olacağı (belki hisse üzerinden) konusunda görüşme sağlayabiliriz. İletişim kısmından değilde buradan yazmak istedim. Ayrıca eticaret girişimimiz normal bir eticaret sitesi gibi değil. Detaylarını yüz yüze paylaşabiliriz. İyi günler dilerim. web.hakanceken@gmail.com

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/