E-Ticarette Elektronik Tüketicilerinin İlgisini Nasıl Çekeceksiniz?

Elektronik kategorisinde alışveriş yapanların satın alma davranışları istedikleri şeyi bildiklerini gösteriyor.

Tüketiciler önceden araştırdıktan ve karar verdikten sonra alışveriş yapıyorlar.

Hooklogic‘in araştırması elektronik tüketicilerinin site içi gezinme ve satın alma davranışlarına odaklanmış. Elektronik kategorisi ABD’de en çok alışveriş yapılan kategori. Aynı durum Türkiye için geçerli, hiç bir fark yok. EuroMonitor, Türkiye’de bir araştırma yapmış ve online alışverişlerin %21‘nin elektronik kategorisinden geldiğini bulmuş. İşin içine cep telefonu, tablet vs. girince bu sayı daha artabilir. EMarketer pazarın 2018 yılında mevcut büyüklüğün 3 katına çıkacağını ön görüyor.

HookLogic’in araştırmasına döncek olursak: 

Elektronik ürün satın alan tüketiciler, satın almadan önce ortalama 2,9 farklı e-ticaret sitesini inceliyorlar. %50‘den fazlası 6 ve daha fazla siteyi incelediğini söylemiş. Sadece bir siteye giren ve buradan satın alan tüketicilerin oranı ise %13. Her ne kadar alışverişden önce pek çok site gezseler de, tüketicilerin %49‘u aynı site üzerindeki ürünleri karşılaştırıyor.

Dönüşüm oranları ise elektronik kategorisi için oldukça düşük. Sayfa izlenimi ve trafik baz alındığında elektronik kategorisinin dönüşüm oranları, diğer kategorilerin dönüşüm oranlarından 3 kat düşük. Bu da müşterilerin satın almaya karar vermeden günler belki haftalar önce araştırma yapmaya başladığını gösteriyor.

Ama aradıkları ürünü satın almaya karar verdiklerinde işler değişiyor. Çünkü bu kategoride alışveriş yapanlar ortalama %34 daha fazla para harcıyorlar. Ortalama bir müşteri sepet başına 1,4 elektronik ürün satın alıyor.

Sonuç:

Bu veriler doğrultusunda ürün sayfalarını optimize etmek müşterinin tercihini sizden yana yapmasına neden olabilir. İnsanlar alışveriş yapmadan önce araştırma yapıyor ve en sonunda ne istediklerine karar verdiklerinde direkt olarak ürüne ulaşıyorlar. Reklam kampanyalarınızı daha spesifik hazırlarsanız muhtemelen ne istediğini bilen ve elinde kredi kartı ile alışveriş yapmayı arzulayan ziyaretçilere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/