Sosyal Medya İle Dönüşüm Oranlarını Artırmanın Yolları

Dönüşüm oranlarınızı artırarak daha çok kazanmak istiyorsunuz değil mi? Lead, üye, müşteri…

Nedense çoğu şirket dönüşüm oranlarıyla ilgilenmiyor. Acaba bilmediklerinden mi? Örneğin e-ticarette… Hazır bir site alınıyor, göze hitap eden bir taslak seçiliyor ve ürünler listeleniyor.

Dönüşüm oranları ise yerlerde sürünüyor. Zaman ve para harcanarak reklamlar veriliyor, içerik üretiliyor sosyal medya hesapları açılıyor.

Yapılması gereken her şey yapılıyor, uygulanıyor ama insanlar alışveriş yapmıyor. Sunulan servis için kimse aramıyor.

İlk etapta kaliteli, hedef trafik sağlanmalı. Bu trafik için sosyal medyaya bakmak gerekiyor. 

Uzun Üyelik Adımlarından Kurtulun

İstediğim şeyi satın almak için neden bu kadar uğraşmalıyım ki? Aynı şeyleri kaç siteye daha yazacağım?

Evet, kargo adresimle fatura adresim aynı. TC kimlik numaram bu, evet.

Aktivasyon mailini hemen onaylıyorum.

Bırakın istediğime ulaşayım. Facebook hesabımla tek tıkla üye olmak varken neden bu kadar uğraştırıyorsunuz?

Müşterilere kargo bilgilerini, TC kimlik no’sunu sormadan önce ödeme sayfasına yönlendirmelisiniz. Ödeme yapıldıktan sonra kargo bilgilerini, fatura bilgilerini sorabilirsiniz.

Sırf form doldurmaya üşendikleri için kim bilir kaç müşteri kaybettiniz.

Satış Hunisi – Landing Page

Facebook’da arkadaşlarımın fotoğraflarına bakarken bir reklam görüyorum, ya da paylaşım. Normalde bu fırsatı kaçırmam belki ama şu an alışveriş modunda değilim. Sonra kim bilir ne zaman aklıma gelecek de gördüğüm reklamı hatırlayacağım? Günde zaten 800 tane reklama maruz kalıyorum.

Sosyal medya’dan gelen trafiği satış hunisine sokmalısınız. Daha sonra ulaşmak için maillerini isteyebilirsiniz. Sayfanızı beğendirip, twitter’da takip ettirebilirsiniz. Ama kredi kartlarını çıkarttırıp alışverişe ikna edemezsiniz. Bir çoğunu…

Ziyaretçilerinizin sosyal medya trafiği için özel hazırladığınız açılış sayfasına yönlendirmelisiniz. Buradan da sosyal medya hesaplarına yönlendirebilir ya da e-maillerini isteyebilirsiniz.

Ziyaretçi > Lead > Müşteri

Hiç bir zaman şaşmayan bir teknik. Kendi girişimlerimde sürekli kullandım ve inanın çok faydasını gördüm. Trafikten daha fazla dönüşüm elde etmek için Dönüşüm Optimizasyonu yapmalısınız. Bunu da A/B testleriyle ve sürekli analiz ve incelemeyle yapabilirsiniz.

Müşterileriniz Sosyal Medya’yı Seviyor

Satın aldıkları ürünleri profillerinde paylaşmalarını sağlayın. Bunu kolaylaştırmak için butonlar ekleyin, görseller hazırlayın, bir şeyler yazın.

Araştırmalar gösteriyor ki sosyal onay insanların alışveriş tercihlerini etkileyen en önemli etkenlerden biri. Bir arkadaşınızın olumlu ya da olumsuz yorumunuza göre kararlarınızı veriyorsunuz.

Ve insanlar paylaşmayı seviyorlar. Tatil döneminde bu yüzden paylaşımlar bu kadar çok artıyor. Bak, ben bunu yaptım ve çok mutluyum. Mutluluğumu paylaşmanı istiyorum.

Girişimlerimden birinde indirimli pet ürünleri satılıyordu ve insanlar alışverişten sonra satın aldıkları ürünleri profillerinde paylaşabiliyordu. Paylaşıyorlardı da…

Kim 210 liralık bir köpek mamasını 160 liraya alıp da mutlu olmaz. Hem tatmin duygusuyla kazancınızı insanlara duyuruyorsunuz hem de diğer köpek sahibi arkadaşlarınıza harika bir haber veriyorsunuz.

İnsanların satın aldıkları şeyleri paylaşmalarını sağlayın. İnsanların birbirlerinden ne kadar çok etkilendiğini unutmayın.

Yorumlar

ABD’de yapılan bir araştırma insanların alışveriş tercihlerini yaparken ürün yorumlarını dikkate aldığını gösteriyor. Bu oran %85-90 arasında.

Müşteri her zaman haklıdır. Sunabildiğiniz en iyi hizmeti sunun, sorunlarını çözebildiğiniz en kısa sürede çözün. Tek bir kötü yorumun bile etkisi olacaktır. Negatif yorumları da pozitife çevirmek yine sizin elinizde.

Sonuç

Sosyal medya diye bir gerçek var ve herkes burada yer almak istiyor. Kuvvetli bir pazarlama kanalı olduğunu bilmeyen yok. Ama iş trafiği yönetmeye geldiğinde herkes zorlanıyor.

Sosyal medya ziyaretçileriniz zaman kaybetmeyi sevmiyor. Ürününüzü satın almak isteyenleri hızlı bir şekilde ödeme sayfasına yönlendirin. Satın aldıkları ürünleri paylaşmalarını sağlayın ve etkileşimi bırakmayın. E-maillerini alın, sizi takip etmelerini isteyin. Sunabildiğiniz en iyi hizmeti sunun.

Sıraladığım önerilerde hep bir onay mekanizması var. Ve sosyal onay, sosyal medyanın çok büyük bir parçası. Tribal Marketing de diyebiliriz. Onu da başka bir yazıya saklayayım.

Sosyal Medya Dönüşüm Oranlarınız üzerinde çalışıyor musunuz?

Neler yapıyorsunuz? İpucu verir misiniz? Deli gibi öğrenmek istiyorum : )

Aşağıdaki alandan yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

2 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
  • faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Peki sizce sosyal medya dönüşüm oranları için beklenti ne kadar olmalı, yaklaşık rakamlar paylaşabilir misiniz? Bunu biraz da sosyal medyada reklam vermek için merak ediyorum

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/