Google Adwords Trafiğinizi Müşteriye Dönüştürmenin Yolları

Google Adwords doğru kullanıldığında en etkili reklam kanallarından biri olabilir. Sistemi iyi kullanamadığınızda ise sıkıcı reklamlar ve çok az dönüşüm ile günü tamamlarsınız.

Peki Google reklam kampanyalarınız neden vasat ve nasıl geliştirirsiniz?

Dönüşüm Optimizasyonu ile İlgilenmediniz

Dönüşüm optimizasyonu satış hunisine detaylı bakmanızı sağlar. Adwords reklamlarınız ve açılış sayfalarınızın ilişkisi de dönüşüm optimizasyonunun bir parçasıdır. A/B testleri ve derinlemesine analiz ile sorunun nereden kaynaklandığını çözebilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. 

Açılış Sayfalarınız Çok Kötü

İlk izlenim çok önemli değil mi?

Google reklamlarınıza tıklayan kişinin yönlendirildiği sayfaya Açılış Sayfası diyoruz. Açılış sayfalarınıza ayrıca özen göstermelisiniz. Açılış sayfaları dönüşüme odaklanmalı ve yüksek performans göstermeli.

Açılış sayfası bilgilendirici olmalı. İnsanların sorularına yanıt vermeli. Reklam kokmamalı ve ziyaretçiye okuduğu zaman değer katmalı.

Müşterilerinizin sordukları, sorabilecekleri soruları listeleyin ve açılış sayfanızı bu sorulara yanıt verecek şekilde yeniden düzenleyin.

Anahtar Kelimeleriniz Çok Genel

Anahtar kelimeler Adwords’ün yapı taşları. Anahtar kelime listesi oluşturmak ise incelik istiyor. Çok genel ya da çok spesifik olmamalı. Çok genel olduğunda siteniz ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenmeyen kuru bir kalabalıkla dolar. Çok spesifik olduğunda ise yeterli trafik alamayabilirsiniz.

Edinme Başına Maliyet (EBM – CPA) yerine Tıklama Başına Maliyete (TBM -CPC) Odaklanıyorsunuz

Herkes tıklama başına daha az ödemek istiyor değil mi? Yeni başlayanların yaptığı en büyük hatalardan biri de belki EBM yerine TBM’ye odaklanmak. Düşük TBM ile potansiyel müşterilerinize ulaşmak için daha fazla para harcamanız gerekebilir.

Yeni başlayanların bir türlü yapamadığı şey de anahtar kelime listesinden kelime çıkartmak.

Yatırım Getirisi yüksek Adwords kampanyaları için ne yazık ki gözünüzü karartıp işe yaramayan kelimeleri silmeniz gerekiyor. Çok kelime çok satış demek değil. İşe maliyeti yüksek kelimeleri durdurmak ile başlayabilirsiniz. Sonrasında ise dönüşüm olmadan önce çok fazla tıklama gerektiren kelimeleri tespit etmeniz gerekiyor. Dönüşüm Oranı düşük kelimeleri listenizden çıkartarak Edinme Başı Maliyeti büyük oranda geliştirebilirsiniz.

Eyleme/Aksiyona Çağrı – Call to Action

Uluslar arası şirketler saatlerce tek bir şey üzerinde çalışıyorlar, eyleme çağrı.

Potansiyel müşterilerinizden ne yapmalarını istiyorsunuz?
Sitenizi ziyaret ettiklerinde hangi aksiyonu gerçekleştirmelerini istiyorsunuz?

  • Üye olmalarını
  • Sizi aramalarını
  • Form doldurarak size ulaşmalarını
  • Ürününüzü satın almalarını
  • Sayfanızı paylaşmalarını
  • Sosyal medyada takip etmelerini

Ziyaretçilerinizin yukarıda maddelenen eylemlerden birini yapmalarını istiyorsanız bunu dile getirmelisiniz. Ve bunu kulaklarına fısıldayarak değil, açık, güçlü ve temiz bir şekilde yapmanız gerekir.

Doğru eyleme çağrı için zaman ayırmalı, testler yapmalı ve sürekli araştırmalısınız. Ancak bu şekilde dönüşüm oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Tam Olarak Kimlerden Oluştuğunu Bilmiyorsunuz

Araba cilalama işi yapıyorsanız arabası olan herkesi potansiyel müşteriniz olarak görmezsiniz. Hedef kitleniz arabasına önem veren kişiler olmalı. Hedef kitlenizi iyi tanımalı ve bu doğrultuda stratejiler oluşturmalısınız. Anahtar kelime seçiminde bahsettiğim gibi aksi durumda ya çok genele hitap ederek boşuna para harcarsınız ya da çok dar bir kesime hitap ederek potansiyel müşterilerinizin bir kısmını kaçırırsınız.

Hedef kitlenizi olabildiğince detaylandırmaya çalışın. 20 -35 yaş arası, İstanbul’da Kadıköy, Üsküdar çevresinde yaşayan, gelir durumu aylık 3.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen vs. vs.

Potansiyel müşterilerinizi olabildiğince iyi tanımaya çalışın. Hali hazırdaki müşterilerinizden ankete katılmalarını isteyin, arayın konuşun. Önemli olan doğru profili çıkartmak ve bu veriler ışığında doğru stratejiyi belirlemek.

Yeterli dönüşüm alamamanın başlıca nedenleri bunlar. Sorunları bildiğimize göre çözümleri bulmak çok da zor değil.

Dönüşüm oranlarınızı artırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Ürün veya hizmetinizin potansiyel müşterinizin sorununu nasıl çözeceğini belirleyin. Doğru reklam metni, reklam uzantıları ve alakalı açılış sayfası ile potansiyel müşterinize nasıl yardım edeceğinizi anlatın ve “Yardımınız için her zaman buradayız” hissini onlara aktarın.

Müşteriniz olduklarında onlara nasıl yardım edeceğinizi ve sizi tercih ettiklerinde ne gibi fayda sağlayacaklarını açık bir şekilde dile getirin. Doğru zamanda, iyi düşünülmüş eyleme çağrınızı kullanarak şimdi ya da sonra ürününüzü almaları gerektiği konusunda onları ikna edin.

Açılış sayfaları hakkında son 10 yılda binlerce araştırma yapıldı. Doğru buton renginden, doğru başlık uzunluğuna kadar istemediğiniz kadar veri mevcut.

İyi performans gösteren açılış sayfası tasarımı için tam bir reçete olmasa da sınırları belli bazı kurallar var. Farklı olmak için “uçuk” açılış sayfası tasarımlarından ve eyleme çağrılardan kaçının.  Kaçının diyorum ama unutmayın “Kurallar çiğnenmek için var”

Anahtar kelimelerinizi seçerken zaman harcayın. Kullanıcıların arayabileceği kelimeleri düşünün. Google’ın sunduğu Arama Terimleri Raporunu kullanarak insanların ne yazarak sizi bulduğunu inceleyin. Bu raporlar düşük TBM’li ama dönüşüm oranı yüksek kelimeler bulabilirsiniz.

Satış hunisini gözden geçirin ve insanların neden huniyi tamamlamadıklarını bulmaya çalışın. Sorunun nereden kaynaklandığını bulamazsanız, bunun için çözüm de üretemezsiniz. Sorun tasarımdan, içerikten, kargo ücretlerinden hatta belirlediğiniz fiyattan bile kaynaklanıyor olabilir. Belki müşterileriniz için ufak değişiklikler yaparak daha avantajlı kampanyalar yaratabilirsiniz. Hatta aynı kampanyayı farklı bir dil kullanarak yeniden anlatabilirsiniz.

Anahtar kelimeleriniz için optimum teklifi belirlemeye çalışın. Verebildiğiniz en düşük teklifi vermeye çalışmayın. 10 kuruşluk kelimeler ile 1000 tıklamada müşteri kazanırken, 5 liralık kelimeler ile 15 tıklamada müşteri kazanabilirsiniz.

Yukarıda sıraladıklarımı aklınızdan çıkartmayarak Google Adwords dönüşüm oranlarınızı kolaylıkla artırabilirsiniz. Bu maddeleri dönüşüm basamakları hakkında bilgi sahibi olmanız için sıralamaya çalıştım. Değişikliğe açık olup, analiz ve testlere odaklanırsanız dönüşüm oranlarınızı artırmanız çok zor olmayacaktır.

Öğrenmek İstiyorum:

Dönüşüm oranını artırırken yaşadığınız sıkıntılar neler?
Dönüşüm oranlarınızdan memnun musunuz?
Sitenizi inceleyerek düşüncelerimi paylaşmamı ister misiniz? Site adresinizi aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/