Google Adwords’de En Çok Yapılan 7 Büyük Hata

Son 10 yılda yüzlerce Adwords kampanyası oluşturdum, takip ettim ve yönettim.

Bu kampanyaların hepsi kendi şahsi kampanyalarım değil. Şu anda olduğu gibi askerden önce de pek çok kişi ve şirketin Google reklamlarını yönetiyordum.

Müşterilerim bana ulaştıklarında hali hazırda Adwords kullanıyorlarsa hesaplarında ilk olarak baktığım bir kaç nokta var. İstisnasız tüm hesaplar aynı hataların en az 3-4 tanesini yapıyor. Bu yazımda Adwords kampanyanlarınızın başarısız olma nedenlerinden 7’sini sıralayacağım. Bana göre en önemlisini en sona sakladım.

Ziyaretçileri Anasayfaya Yönlendirmek

Siz siz olun reklamlarınızda açılış sayfası olarak ana sayfayı kullanmayın. Ziyaretçilerinizi reklamlarınızla alaka düzeyi yüksek sayfalara yönlendirin. Hatta reklamlarınız için özel açılış sayfaları tasarlayın. Hepimiz aradığımıza hızlıca ulaşmak istiyoruz. Ürünlerinizle, hizmetlerinizle ilgili bir kaç açılış sayfası oluşturun ve ziyaretçilerinize bu sayfada istedikleri tüm bilgileri verin.

Çok Düşük Bütçe

Google reklamlarının işe yarayıp yaramadığını anlamak ve bilmedikleri bir şeyde hata yapacaklarından korktukları için insanlar günü 5 – 10 liraya kurtarmaya çalışıyorlar. Bu kadar düşük bir bütçe ile doğru verilere ulaşmak mümkün olmuyor ne yazık ki. Önemli ölçüde trafiği ve dönüşümü kaçırmanız da yanında bonus olarak geliyor. Doğru verilere ulaşmak için aylık en az 900 – 1500 TL’lik reklam bütçesi ayırmanız gerekiyor.

Dönüşümleri İzlememek

Google reklamlarını bir şekilde geri dönüş almak için kullanıyorsunuz. Geri dönüşü izlemek için Dönüşüm İzleme Aracı çalıştırmalısınız. Sadece e-ticaret siteleri için değil, tüm reklam verenlerin dönüşümlerini Dönüşüm İzleme Aracı ile izlemeleri gerekiyor.

Müşteri kazanmak, satış yapmak, üye kazanmak, mağazalarınızın adreslerine bakmaları, size mail göndermeleri ya da telefonla aramaları. Ziyaretçilerin yapmasını arzu ettiğiniz tüm aksiyonları belirlemeli ve izlemelisiniz.

Neyin işe yarayıp, neyin size para kaybettirdiğini ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Kumar oynamayı seviyorsanız dönüşümleri izlemenize gerek yok.

Rakip Analizi Yapmamak

Rakiplerinizin hangi kelimelere teklif verdiklerini araştırın ve bu kelimeleri listenize mutlaka ekleyin. Reklamlarını inceleyin ve farklı reklam metinleri yazmaya çalışın. Sizi onlardan ayıran özelliğiniz ne? Reklam metinlerinize avantajlarınızı ekleyerek öne çıkabilirsiniz.

Reklam Grubu Üşengeçliği

Son müşterimin hesabında 72 reklam grubu bulunuyor. Kampanya kurulu dün gece bitti, bu yüzden sayıyı bu kadar net hatırlıyorum. Çok zaman alan bir işlem ama sonuçlara değiyor.

Herkes daha az verip daha çok almak ister. Eğer müşterinize aynı reklam bütçesi ile daha fazla kazandırıyorsanız ondan mutlusu olmaz. Yaptığınız işi bildiğinizi anlatmanın da sağlam yolu.

72 reklam grubu oluşturduğum hesap bana geldiğinde diğerleri gibi bunda da sadece  1 (bir) tane reklam grubu vardı.

Anahtar kelimeleriniz reklamlarınızın içinde geçiyorsa bu kelime reklamınızda kalın harflerle gözüküyor. Arayan kişi buna tıklıyor ve sitenizi ziyaret ediyor. Sadece 1 tane reklam metni ile bunu sağlamak mümkün mü? Dinamik Kelime Etiketleri kullanıyor olsanız bile her başlık için reklam grubu oluşturmanız gerekiyor.

Mobil Reklam

Amerika’daki bir araştırmaya göre online alışveriş yapanların %25’i akıllı telefonlarından, %14’ü ise tabletlerinden internete bağlanıyor. Google’ın mobil reklamlarını kullanarak yeni nesil müşterilerle etkileşime geçmeli, Google’ın sağladığı tüm avantajlardan sonuna kadar faydalanmalısınız.

Mobil reklamlarda geri dönüşler almak için sitenizin responsive yani mobile yanıt veren tasarıma sahip olması gerektiğini unutmayın.

Görüntülü Reklam Ağı

Aslında ilk sıraya bunu da yazabilirdim. Neredeyse tüm yeni başlayanların yaptığı bir hata. Görüntülü reklam ağı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin en büyük başarısızlık sebebi. Doğru kullanıldığında çok etkili olmasına rağmen aksi durumda sizi Adwords’den soğutacak etkiye sahip.

Görüntülü reklam ağı özetle Google’ın reklamlarını sitelerinde yayınlayanlardan oluşan bir ağ. Sitelerine Adsense kodunu yükleyen site sahipleri “Görüntülü Reklam Ağı” reklamlarını sitelerinde yayınlayarak para kazanıyorlar.

Dediğim gibi doğru kullanılması gereken bir servis. Pazarlama planlarınız içerisinde marka bilinirliğini artırma varsa mutlaka kullanılması gereken bir servis örneğin. Ama yanlış kullanımda size para ve zaman kaybettirir.

Görüntülü reklam ağında kalitesiz pek çok site bulunuyor. Reklamlarınızın bu sitelerde yayınlanması tıklama oranlarınızın çok büyük ölçüde düşmesine sebep oluyor ve reklamlarınızın kalite puanı düşüyor. Kalite Puanı 10 puan üzerinden belirleniyor ve her bir puanlık düşüş tıklama başına maliyetinizi daha da artırıyor. Bundan daha kötü bir şey olabilir mi?

Sonuç

Her yazımda tekrarlıyorum. Google reklam kampanyaları ilgi ister, ilgilenilmek ister. Üşengeç olmayın ve reklamlarınızı reklam gruplarına bölün. Dönüşüm İzleme Aracını kullanarak kampanyanızda işe yarayıp yaramayan noktaları tespit edin ve üzerinde çalışın. Ne olursa olsun ziyaretçilerinizi ana sayfanıza yönlendirmeyin. Yeni dijital dünya mobil üzerine kuruluyor. Mobil reklamları kullanın ve sitenizi buna göre optimize edin. Çok düşük bütçe ile Google reklamlarınızdan verimli sonuçlar elde edemezsiniz. Aylık bütçenizi minimum 900 TL – 1500 TL arasında olacak şekilde ayarlayın. Stratejinizi iyi belirleyin. Görüntülü Reklam Ağı’nın sağladığı avantajlar hedeflerinize ulaşmanız için yardımcı olacak mı olmayacak mı? Küçük ve orta ölçekli işletmelere tavsiyem Görüntülü Reklam Ağını şimdilik kullanmamaları yönünde.

Dikkat etmeniz gereken noktaların NELER olduğundan bahsettim. Sonraki yazılarımda da NASIL sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

Hazırladığım Google Adwords Temel Bilgiler kitabında pek çok temel bilgiye ulaşmak mümkün.

Ücretsiz indirmek isterseniz: https://emraheskin.com/ebook

 

 

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

3 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/