Küçük İşletmeler İçin 5 Adımda Başarılı Adwords Kampanyaları

Google Adwords, Küçük ve orta ölçekli işletmeler için en iyi pazarlama seçeneği. Google reklamları, küçük işletmelere büyük rakipleriyle savaşma gücü verirken aynı zamanda hızlı geri dönüş almalarını sağlıyor.

Google Adwords

Sosyal medya, SEO, TV ya da radyo reklamları gibi reklam faaliyetlerinden geri dönüş alınması aylar sürerken, Google reklamları ile anında sonuç almak mümkün. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin Google reklam kampanyalarını yönetirken bilmeleri gereken bazı kurallar var. Bugün bu kurallardan en temel 5 tanesi sizlerle paylaşacağım.

1. Mobile Adapte Olun

Mobil cihazlardan gelen trafik her geçen hızlı bir şekilde artıyor. Bu da çok açık bir şekilde, Google reklam kampanyalarınızı ve internet sitenizi mobil kullanıcılar ve cihazlar için optimize etmeniz gerektiğini gösteriyor. Eğer telefonundan sitenize gelen ziyaretçi iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamıyorsa, bu potansiyel müşteriyi kaçırmanız neredeyse garantidir. İnternet sitenizi olduğu gibi Google reklam kampanyalarınızı da mobil kullanıcılar için geliştirmeniz gerekiyor. Google Adwords hesabınızda mobil cihazlara özel reklam grupları yaratabilir, bu reklamları ayrıca ele alabilirsiniz.

2 A/B Testleri

Neredeyse hiç bir küçük veya orta ölçekli işletme tarafından uygulanmasa da, Google reklamlarında başarı elde etmek için A/B testlerinin düzenli olarak uygulanması gerekiyor.

Zaten kısıtlı pazarlama bütçeleri olan küçük işletmeler, neyin işe yarayıp yaramadığını bilirlerse ancak o zaman Google reklam kampanyalarından başarılı geri dönüş elde edebilirler. Bunu öğrenmek için de reklamlarından açılış sayfalarına, kampanyalarına hatta iletişim formlarına kadar her bileşeni test etmeleri gerekiyor. Eğer açılış sayfanızda yeterli bilgiyi veya mesajı veremiyorsanız reklam kampanyalarınız ne kadar başarılı kurgulanmış olması bir şey ifade etmiyor. Yüksek performanslı reklam kampanyalarına ya da özenle hazırlanmış açılış sayfalarına rağmen potansiyel müşterileriniz size nasıl ulaşacaklarını bilemiyorlarsa paranızı boşa harcıyorsunuz demektir. Yatırım getirinizi yükseltmek için iletişim sayfanızı bile test etmelisiniz.

Uyguladığınız testler neticesinde işe yarayan bir formül bulduğunuzda bu sefer de elde ettiğiniz sonuçları geliştirmek için çalışmanız gerekiyor.

Kısaca havaya saçacak paranız yoksa bütçenizdeki her kuruşun nasıl performans gösterdiğini bilmelisiniz.

3. Açılış Sayfaları

Açılış sayfası optimizasyonu (Landing Page Optimization) A/B testleri ile beraber ilerlese de kendi başına oldukça önemli bir konu. Bu yüzden ayrıca ele almak istedim.

Başarılı bir Google reklam kampanyasının bazı olmazsa olmaz kuralları vardır. Bunlardan biri de reklamınıza tıklayan ziyaretçiyi ana sayfanıza yönlendirmemeniz gerektiğidir.

Potansiyel müşterilerinizin ne aratarak sitenize geleceğini siz belirliyorsunuz. Bu da onların sizden ne istediğini bildiğinizi gösteriyor. Google reklamlarınıza tıklayan potansiyel müşterilerinizi ana sayfaya yönlendirmek yerine, aradıkları şeyle ile ilgili alt sayfaya ya da özel tasarlanmış bir açılış sayfasına yönlendirmelisiniz. Potansiyel müşterinizin aradığı şeye ulaştığından emin olmalısınız. Uygun bir açılış sayfanız yoksa Lead Pages gibi ücretli ya da Wix gibi ücretsiz servislerden yararlanabilirsiniz.

4. Çok Anahtar Kelime = Çok Reklam

Google Adwords, reklam pozisyonlarını Kalite Puanına göre sıralıyor. Kalite puanı ne kadar yüksek değere sahip olursa, Tıklama Başına Maliyetiniz de o oran da düşük oluyor. Ücretsiz indirebileceğiniz Google Adwords Temel Bilgiler kitabım için hazırladığım bir tabloyu paylaşıyorum.

Adwords Kalite Puanı

Google Adwords Kalite Puanı – Tıklama Başına Maliyete Etkisi

Kalite puanı düşük olduğunda, Tıklama Başına Maliyetiniz %400 artabiliyor.

Reklamlarınızı optimize ederken önceliğiniz yüksek kalite puanı elde etmek olmalı. Bunun pek çok yolu olsa da ilk aşamada yapmanız gereken alakalı anahtar kelimeleri aynı reklam grubu altında toplamak ve her reklam grubu için birden fazla reklam hazırlamak.

5. Fark Yaratın

Sıkıcı reklamları kimse sevmez. Yüksek tıklama oranları elde etmek için potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmeniz gerekiyor. Bunun için reklamınızda soru sorun, kampanyanızdan bahsedin, ürün fiyatını yazın, hızlı kargodan, ücretsiz kargodan bahsedin, reklam uzantılarını kullanın.

Tıklama almak için rakiplerinizin reklamlarından farklı, ilgi çekici olmanız gerekiyor. Ancak tıklama alırsanız masaya bir şey koyabilirsiniz.

Sonuç:

Başarılı bir Google reklam kampanyası için pek çok bileşenin birbirleriyle uyum içinde olması gerekiyor. Burada en temel olanları ön plana çıkartmaya çalıştım. Unutmayın, Adwords kampanyaları ilgi ister.

Düzenli A/B testleri kurgulayın, sonuçları değerlendirin ve elde ettiğiniz sonuçlara göre Google reklam kampanyanızın performansını geliştirin. Reklamlarınıza tıklayan “potansiyel” müşterilerinize istedikleri şeyi verin.

Açılış sayfaları üstünde zaman harcayın, müşterilerinizin ne istediklerini anlamaya çalışın ve gerekiyorsa özel bir açılış sayfası tasarlayın. Ziyaretçilerimden %25,68’i bu siteye telefonlarından bağlanıyorlar. Bu yüzden tasarımın mobil uyumlu olmasını istedim.

Siz de mobil kullanıcıları unutmayın ve onlara hak ettikleri kullanıcı deneyimini sunun.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/