Google Adwords Hakkında Bilmediğiniz 3 Gerçek

Her girişimcinin hayali her aramada en üst sırada olmaktır. Google reklamları ile bunu başarmak mümkün olsa da Google Adwords hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler.

Nasıl bir doktora eşleri, dostları kendi hastalıkları, ağrıları hakkında sorular soruyorsa bana da sürekli olarak Google Adwords hakkında sorular soruyorlar. Her ne kadar tüm sorularınızın cevabı bu yazıda olmasa da Google Reklamcılığı için önemli 3 noktaya değinmek istiyorum.

1.  3 çeşit Anahtar Kelime Vardır

Tam eşleşmeli, geniş eşleşmeli gibi anahtar kelimelerden bahsetmiyorum. Müşterilerinizin alışveriş yapmadan ya da hizmetleriniz için sizi aramadan önce kullandığı anahtar kelimelerden bahsediyorum.

Tüm işletme sahiplerinin aklında bulundurması gereken bu tip anahtar kelimeleri 3 alt başlıkta açıklayacağım.

Televizyon almaya karar verdiğinizi düşünün. İlk olarak hangi televizyonun daha iyi olduğu hakkında araştırma yaparsınız, daha sonra modelleri karşılaştırır, son olarak da karar verdiğiniz spesifik model için arama yaparsınız.

Araştırma Evresi: Araştırma evresindeki biri muhtemelen ne istediğine dair bilgi sahibi değildir. Bu nedenle ilk olarak daha jenerik kelimeler ile arama yapar.  “Led TV” gibi. Henüz hangi marka TV alacağına karar vermedi.

Karşılaştırma Evresi: Bu evrede ürün yorumlarını okur, iki marka arkasında karşılaştırmalar yaparız. Arama sorguları bu evrede biraz daha detaylıdır. “Samsung Led TV”, “Vestel Led TV”, “LG Led TV” gibi.

Yönettiğim Google Adwords reklam kampanyalarında bu tarz anahtar kelimelere teklif vermiyorum. Sizin de vermenizi önermem. Bence bu kelimelere teklif vermek sadece paranızı boşa harcamanıza neden oluyor. Bu aramalar araştırma yapan insanların kullandığı arama terimleri ve muhtemelen reklamınıza tıkladıktan sonra alışveriş yapmadan sitenizden çıkacaklar. Eğer bu kelimelere teklif veriyorsanız bir haftalığına durdurun ve sonuçları inceleyin.

Satın Alma: Satın alma evresinde olan biri kredi kartı elinde hazır bir şekilde bilgisayar başına oturur. Satın alma evresinde olan birinin kendinizi koyun. Nasıl arama yaparsınız?

Artık hangi markadan, hangi model televizyon alacağınıza karar verdiniz, elinizde kredi kartınızla Google’da arama yapıyorsunuz. Arama çok büyük ihtimalle şu şekilde olacak: “LG 55LB582V 55 inç”.

Araştırma evresinden satın alma evresine kadar arama sorgularınız giderek daha spesifik oldu ve sonunda model numarasıyla arama yaptınız.

Bu yüzden bu kelimelere “Satın Alma Kelimeleri” diyorum. Eğer bu anahtar kelimeleri biliyorsanız mutlaka Google reklam kampanyalarınızda kullanmalısınız. Size satış yaptıracak anahtar kelimeler muhtemelen bunlar olacaktır.

2. Dinamik Anahtar Kelime Eklemek

Reklamlarınıza dinamik anahtar kelimeler ekleyerek zamandan kazanabilirsiniz. Bir sürü reklam metni yazmak yerine, reklamlarınıza dinamik anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Dinamik Anahtar Kelimeleri kullanacabileceğiniz yerler:

  • Başlık
  • Açıklama satırları
  • Görünür URL
  • Hedef URL

500 tane anahtar kelimeniz olduğunu varsayalım. Dinamik anahtar kelimler ile 500 farklı reklam metni yazmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken anahtar kelimenizin gözükmesini istediğiniz yere {keyword} tagini eklemeniz. Anahtar kelimeniz veya arama sorgusu bu tagi eklediğiniz yerlerde gözükür.

Arama sorgusunun reklam metni ile uyuşmadığı durumlar için default anahtar kelime kullanabilirsiniz.

Örneğin: {keyword:köpek maması} etiketini kullandınız ama arama sorgusu reklam metniniz için uzun kaldı. Bu durumda reklamlarınızda arama sorgusu yerine default olarak seçtiğiniz “köpek maması” kelimesi yer alacak.

Google reklam larını oluştururken dinamik anahtar kelimelerini kullanarak tıklama oranlarınızı artırabilirsiniz.

3. Reklam Pozisyonunuz Tıklama Oranlarını Etkilemiyor.

Bir çok kişi buna karşı çıksa da 2004’den beri Google Adwords kullanıyorum ve kendi tecrübelerime daha çok güveniyorum. Bunu dikkatlice okuyun.

Reklam pozisyonunuz ne tıklama oranlarınızı ne de kalite puanınızı etkiliyor.

Aşağıdaki resimde “kiralık araba” diye arattım ve arama sorgum reklamlarda kalınlaştırılmış olarak çıktı.

google reklam

Arama yapan kişi reklamlarınızı görüyor ve Google’da yer alan reklamınız aradığı şeyle ilgili değilse tıklamıyor. Böylece tıklama oranınız, reklam pozisyonunuza bakmaksızın aynı kalıyor. Anahtar kelimelerinizi reklamlarınıza eklemeyi ihmal etmeyin. Aksi halde tıklama oranlarınızı artıramazsınız.

Sonuç

Listelediğim 3 örnek de anahtar kelimeler hakkında. Adwords Kur-Bırak bir sistem değil. Sürekli takip edilmesi ve optimize edilmesi gerekiyor. Başarılı bir reklam için bile A/B testlerinden vazgeçmeyin. Her zaman daha iyisi yapılabilir.

Reklamlarınızı oluştururken göz ardı edilen diğer bir konu da arama yapan kişinin, müşterinin gözünden bakamamak. Reklamlarınızın ilgi çekici olması gerekli. Anahtar kelimeler mutlaka reklam içerisinde olmalı. Ben başlık kısmında olmasına özen gösteriyorum. Bunun için yüzlerce reklam grubu oluşturmaktan kaçınmayın. Hatta yukarıda açıkladığım gibi dinamik anahtar kelimeler ekleyerek bu iş yükünü hafifletebilirsiniz de.

Son olarak reklamlarınıza mutlaka kampanyalarınıza, avantajlarınıza yer verin. Bedava kargo hizmeti sunuyorsanız, bu kimin hoşuna gitmez ki? Belki fiyatlarınız rakiplerinize “gerçekten” çok uygun. Bu gibi artılara reklamlarınızda yer verin, Google reklamlarınıza anahtar kelimelerinizi ekleyin ve müşterinün gözünden reklamlarınıza tekrar bakın.

Her ne kadar basit gözükse de, bu 3 madde uygulamada gözden kaçıyor. Belki üstünde durulmuyor belki de iş yükünden dolayı odak noktası şaşıyor. Sizin de mutlaka önerileriniz paylaşmak istediğini ipuçları vardır.

  • Paylaşmak istediğini ipuçları, öneriler neler?
  • Adwords’de zorluk yaşadığınız alanlar neler?
  • Sorularınız var mı?

Yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

2 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
  • Oldukça güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Özellikle “yüzlerce reklam grubu oluşturmaktan kaçınmayın” cümlesi ancak profesyonel bir adwords uzmanının kaleminden çıkabilir. Yüzlerce kelime için sadece 1 reklam grubu oluşturulması ve bunun sonucu kalite puanlarının çok düşük olmasından dolayı aşırı adwords masrafı yapılması probleminin çözümü firmalara çok iyi aktarılabilmeli.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/