Amazon Reklam Ağının Gizli Silahı: Alışveriş Tercihleri

Reklamları doğru kişilere ulaştırmanın sırrı elinizde olan datadır. Demografik ya da kişisel olabilir. Google’ın elinde insanların ne arattığına dair veriler var. Facebook ise insanların neleri beğendiğini ve paylaştığını biliyor. Amazon’da ise belki de en değerli bilgiye sahip. İnsanların satın almak için ne arattığını ve ne satın aldığını biliyor.

Belki de bu yüzden geçtiğimiz aylarda kendi reklam ağını tanıtan Amazon, reklam verenlere bu bilgiler doğrultusunda hizmet vermeyi amaçlıyor. E-ticaret sektörü için Google’dan ve Facebook’dan daha etkili olur mu sizce?

Ajansları da düşünen Amazon, “Amazon Sponsored Links” adı verdiği hizmetine ajanslar için de bir yöneyim paneli eklemiş. Bu yönetim panelinden ajanslar toplu olarak reklam satın alabilecek ve müşterilerinin hedef kitlesine ve demografik yapısına göre reklam yayınlayabilecekler.

Bu reklamlar Amozon müşterilerinin aramalarına, inceledikler ve satın aldıkları ürünlere göre hedeflenecek. Eğer bu platform planlanan şekilde işlerse oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Amazon’un yeni reklam platformu Google Adwords’e benzer şekilde çalışıyor. Amazon’da satış yapanlar şu an reklam vermek için Google Adwords ve Facebook’u kullanıyorlar. Gelecekte de yine aynı şekilde bu platformları kullacaklar belki ama reklam bütçelerinin büyük bir kısmının Amazon’un reklam ağına kayacağını düşünüyorum.

Bu yılın sonuna kadar bazı yayıncıların Amazon reklamlarını yayınlayacağını duyuran şirket bu işte ciddi olduğunu hissettiyor. Bu ciddiyet Google’ın ve Facebook’un da yeni stratejiler izlemesine, yeni ürünler eklemesine sebep olacaktır muhtemelen.

Amazon ve Google çekişmesi Google’ın alışveriş platformu Google Shopping’i yayına almasıyla başlamıştı. Amazon’da kendi reklam servisini yayına aldı. İki şirkette akıllı telefonlar üretiyor. Savaş gitgide kızışıyor gibi gözüküyor.

Rekabet her zaman iyidir, ürün ve hizmet kalitesinin artmasını sağlar.

Bu savaşta kazanan sizce kim olacak? Google mı, Amazon mu yoksa biz mi? : )

Amazon elindeki bilgiyi iyi yöneterek sizce Google’a karşı iyi bir rakip olacak mı?

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/