Growth Hacking Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Growth Hacking Nedir?

İlk olarak 2010 yılında … tarafından ortaya atılan Growth Hacking, özellikle teknoloji girişimleri tarafından kullanılan pazarlama ve müşteri kazanma tekniğidir. Marka bilinirliğini ve ürün/servis satışını ya da üye/kullanıcı sayısını artırmak adına ürün geliştirme ve pazarlamanın bir arada olduğu, yaratıcılık, analatik düşünce, sosyal analizler ve ölçümler ve diğer pek çok özelliğin kullanılmasına Growth Hacking diyebiliriz. Growth Hacking nedir, neden farklıdır?

Growth Hacking’in Farkı Nedir?

Her ne kadar dijital pazarlamanın etrafına kurulmuş olsa da bu tanım oldukça yeni bir tanım.

Growth Hacking’in en temel özelliğini verileri analiz ederek ürünü ve pazarlama stratejilerini geliştirmek şeklinde tanımlarsam çok da yanlış bir tanımlama yapmamış olurum sanırım.

Pek çok organizasyonda pazarlama ve ürün geliştirme depatmanları ayrı olarak çalışır. Satışı yapılan ürün için pazarlamacılar hatırı sayılır zaman ve para harcayarak müşteri kazanmaya çalışırken, diğer yandan ürün geliştirmeden sorumlular ise kullanıcıların isteklerine, “kendilerine göre” cevap vermeye çalışır. Her ne kadar birbirleriyle iletişim içinde çalışsalarda, iki departman arasında her zaman görünmez bir çizgi vardır.

Growth Hacking de ise ürün çevresinde bir strateji geliştirmeye odaklanılır. Bu da tekrarı ve verileri çok iyi analiz ederek sağlanır. Growth Hacking  veri, ürün ve pazarlamanın bütününü kapsar.

Growth Hacking’i Neden Göz Ardı Etmemeliyiz?

Her ne kadar “hacking” kavramı kulağa illegal gelse de, growth hacking internet şirketinize oldukça yararlı bir pazarlama tekniği olabilir. Girişiminiz ne kadar yeni olursa olsun, growth hacking internette herkesin eşit olduğunu gösteren yeni bir kavram. Growth Hacking tekniklerini iyi kullananların büyüyeceği, kullanmayanların ise geri de kalacağı bir dönemi yaşıyoruz.

Growth Hacking Girşiminize Nasıl Etki Eder?

Klişe bir sözle cümleme ama hızla değişen dijital dünyada, yeniliklere ayak uyduramayanlar kaybedecekler, bu kaçınılmaz bir son, peki ama ne zaman? Elbette bu durum bazı sektörler için geçerli olmayacak. Berberler önümüzdeki 10 yıl aynı makası kullanabilirler ama öte yandan internet girşimlerinin sermaye alt sınırı olmayışı sektörü çok rekabetçi bir ortama dönüştürüyor.

Verilerinizi analiz ederek, yeni müşteriler kazanarak ve eski müşterilerinizi elinizde tutarak kolaylıkla büyümeyi sağlayabilirsiniz. Growth Hacking şirketinize sağlayacağı en büyük artı ise sanırım öğrenen bir şirket oluşturması. İncelediğiniz her veri, uyguladığınız her test, izlediğiniz her strateji takımınıza yeni şeyler öğretecek ve bir sonraki adımı buna göre atacaksınız.

Growth hacking nedir Wikipedia‘dan da okuyabilirsiniz.

Uyguladığınız teknikler var mı?

Peki sizce bu tekniğe en çok hangi sektörler ihtiyaç duyuyor?

Kimine göre growth hacking balondan ibaret, siz bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/