Dönüşümü Optimize Etmek SEO’dan İyidir!

Tabi ki internet sitenizin Google’da bulunmasını istiyorsunuz. Ama Google sonuçlarında üst sıralara çıkmak dijital pazarlamanın sadece ilk basamağı.

2003’te ilk internet sitemi açtığımda tek düşündüğüm, istediğim kelimelerde üst sıralara çıkmaktı. Dönüşümden (Conversion) bir haber olarak ziyaretçilerime ürün satmaya çalışıyordum. SEO hala gözümde hiç değer kaybetmedi ama,şu an için en önemli odak noktalarımdan bir tanesi dönüşüm oranları.

Eğer siz de sitenizin trafiğini artırıyor ama bir türlü bu ziyaretçileri müşteriye dönüştüremiyorsanız, açılış sayfalarınız için dönüşüm optimizasyonu yapmanız gerektiğini anlamalısınız. Sadece açılış sayfaları (Landing Page) için değil, sitenizin her sayfası için dönüşüm optimizasyonu yapmanız gerekiyor.

Satış Hunisi (Sale Funnel)

Satış Hunisi

Satış Hunisi

Markaların yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi sale funnel’ı hiçe sayarak direkt olarak “Bizimle İletişime Geçin”, “Telefon Numaranızı Bırakın Arayalım” gibi tekliflerde bulunmak. Sürekli olarak müşterilerinize yapmalarını istediğiniz aksiyonları Call-To-Action CTA) belirtmeniz gerektiğini söylediğimi biliyorum ama bunu belli bir noktadan sonra yapmak gerekiyor.

Pek çok kişi sitenizi satış hunisinin en üst noktasından ziyaret ediyor. Sitenizde satış hunisinin her konumundaki (Üst-Orta-Alt) insanlara göre teklifte bulunmanız gerekiyor. Ancak belli bir olgunluğa ulaşan ziyaretçiler müşteri adayı (Lead) oluyor. Bunu göz ardı etmeniz de ziyaretçilerinizin sitenizi terk etmesiyle sonuçlanıyor.

Bilgi Sağlamak

Satış hunisinin farklı konumundaki ziyaretçilere tekliflerde bulunmak için yüzyüze satış yaparken sordukları soruların bir listesini çıkartabilirsiniz. İlk aradıklarında çoğunlukla sordukları soruları emin ki biliyorsunuzdur. Bildiğiniz gibi bu sorular ikinci ve üçüncü kez arayanlardan farklı oluyor. Bu farklar sitenizi geliştirmeniz için strateji belirleminize yardımcı olur.

Öğretici İçerik

İçerik pazarlama her geçen gün daha da rekabetçi oluyor. Rakipleriniz içerik pazarlamaya başladığında, sizin içeriğinizin kalitesini daha da artırmanız gerekiyor. Bildiğiniz her şeyi paylaşmak her ne kadar korkutucu olsa da, tecrübenizi, bilgi ve birikiminizi okuyucularınıza aktararak güvenlerini çok daha rahat kazabilirsiniz.

İçerik ne kadar detaylı olursa, o kadar çok kişiye yardım etmiş olursunuz. İlk hedefiniz öğrenmek isteyenlere istedikleri bilgileri vermek olmalı. Bu sayede daha çok paylaşım alabilir, okuyucularınızla daha kuvvetli bağlar kurabilirsiniz.

İnternet Sitenizdeki Yerleşim

Bana göre bir internet sitesinde 3 önemli sayfa bulunuyor. Bunlardan ilki tabi ki Ana Sayfa. İnsanlar en çok bu sayfada zaman geçiriyor, dolayısıyla en iyi kampanyanız, teklifiniz bu sayfa yer almalı. Alt sayfalar, daha detaylı teklifler, hizmetler içermeli. Farklı sektörlere göre farklı hizmetleriniz varsa alt sayfalarda bunları detaylandırabilirsiniz.

Her sayfanın satış hunisinin her katmanındaki ziyaretçilere göre düzenlenmesi gerektiğini unutmayın. Son olarak tüm hizmetlerinizden, kampanyalarınızdan, tekliflerinizden bahsettiğiniz bir sayfanız olamalı. Pek çok kişi böyle bir sayfayı ziyaret ederek sizi veya şirketinizi daha yakından tanımak istiyor.

Açılış Sayfası (Landing Page)

Açılış sayfalarıyla ilgili sayfalarca şey yazsam da sanırım yetmez. Açılış sayfası dönüşüm optimizasyonunun (Conversin Optimization) en kritik basamağı. İçeriğiniz, hizmetleriniz, fiyatlarınız her şeyiniz harika olsa da kötü bir açılış sayfasına sahipseniz ziyaretçileriniz sitenizi tahmininizden çok daha hızlı şekilde terk edecektir.

Haftalık Olarak Optimize Etmek, İzlemek, Analiz Etmek ve Test Etmek

Son olarak dönüşüm oranınızı artırmak (Conversion Rate Optimization) ancak belli bir rutine sadık kalmanızla sağlanabiliyor. Sitenin ortalama dönüşüm oranı yanında her sayfanın tek tek de dönüşüm oranlarını incelemelisiniz.

Ortalama olarak alt sayfaların dönüşüm oranları %1’dir diyebiliriz ama siz bunu %2’ye, %3’e ve daha da yukarılara çekebilirsiniz.

Landing Pageler için ise bu oran ortalama %20’dir. Yine aynı şekilde siz bu oranı %40’lara da çekebilirsiniz.

Eğer “İletişim” sayafanızın dönüşüm oranları düşükse bunu dert etmeyin, pek çok kişi bu sayfaya sadece ofisinize nasıl gelebileceğini öğrenmek için bakıyor.

Yukarıda sıraladığım yöntemlerle siz de kolaylıkla dönüşüm oranlarınızı 2’ye hatta 3’e katlayabilirsiniz.

Sizce SEO’mu daha önemli yoksa Dönüşüm Optimizasyonu mu?

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/