Dönüşüm İzleme Neden Önemlidir?

İşinizin her hangi bir pazarlama hedefi var mı?

Eğer cevap hayırsa alternatif bir gelir kaynağı bulmalısınız.

Eğer cevapınız evet ise, o zaman dönüşüm izlemeyi kullanmalısınız.

Peki Dönüşüm İzleme Nedir?

Dönüşüm İzleme Aracıyla ilgili en yaygın yanlış anlaşılmalardan biri yalnızca alışverişle sonlanan dönüşümleri takip ettiğinin düşünülmesi. Gerçekte dönüşüm ise; sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizin yaptığı her aksiyondur. Mail listenizi üye olmalarından, belirli bir sayfada daha fazla zaman geçirmesine, hatta iletişim sayfanızı ziyaret etmesine kadar pek çok davranış olabilir.

Dönüşüm İzlemeye ilk olarak işiniz için anlamlı tüm aksiyonları belirleyerek başlamalısınız. Belki bir ayakkabı mağazanız var ve ziyaretçilerinizin haritadan mağazalarınıza bakması sizin için önemli olabilir. Bu ziyaretçiler doğrudan kar getirmeseler bile sizin hakkınızda daha fazla bilgi almaları önemli bir adımdır. Bu da onları değerli bir müşteri adayı (Lead) yapar.

Neden Dönüşümleri İzlemelisiniz?

  • Neyin işe yaradığını ya da yaramadığını öğrenmek istiyor musunuz?
  • Adwords reklam kampanyalarınızı optimize ederek performansını artırmak istiyor musunuz?
  • Tasaruf etmek ve yatırım getirinizi (YG – ROI) geliştirmek istiyor musunuz?

Eğer yukarıdaki soruların en az birine Evet yanıtı verdiyseniz MUTLAKA dönüşümlerinizi izlemelisiniz!

Dönüşümler ne kadar önemliyse, dönüşümleri izlemek de o kadar önemlidir.

Reklam kampanyalarını yönettiğim firmaların benimle çalışmaya başlamadan önce neredeyse tamamı dönüşüm izlemeyi kullanmıyorlardı. Bu durum gece, sağnak yağışlı bir havada silicekleri ve farı çalıştırmamak gibi geliyor bana.

Adwords bütçenizin, reklam kapmanyanızın verimli olup olmadığı bilemiyorsunuz. Verimden ziyade Google reklamlarınızın işe yarayıp yaramadığını bile anlayamıyorsunuz. Dönüşümleri izlemediğinizden dolayı büyük olasılıkla bütçenizi ve tıklama başına maliyetinizi (TBM) verimli kullanamıyorsunuz. Dönüşüm Oranı gurusu Dan Norris’e göre “Deneyimli bir Dönüşüm Uzamanı çalıştırmayan ya da danışmanlık almayan bloglar, şirketler ya da e-ticaret siteleri alması gerekenden 5 kat daha az dönüşüm elde ediyor”.

Bu inanılmaz bir oran. Düşünürseniz sitenizi ziyaret eden her 100 kişiden en az 5 yerine sadece 1 kişiyi istediğiniz aksiyonu gerçekleştirmesini sağlıyorsunuz. Bu sizi araması, alışveriş yapması ya da mail listenize kayıt olması olabilir. Her ne istiyorsanız dönüşümleri takip etmediğiniz, kampanyanızı, sitenizi bu dönüşüm verilerine göre optime etmediğiniz için 5 kat zarar ediyorsunuz.

Bundan önceki dönemde danışmanlığını yaptığım müşterilerim tavsiyelerimi uygulayarak gösterim sayılarını ve tıklama oranlarını artırdırlar fakat ziyaretçiler dönüşüm gerçekleştirmiyorlardı. Düşünsenize, sitenizi yüzlerce, binlerce kişi geliyor ama onlara istediğiniz şeyleri yaptıramıyorsunuz! Çok moral bozucu.

En azından performansa göre kalite puanlarını (KP – QS) yükseltebiliyor, açılış sayfalarının alaka düzeyini artırabiliyordı. Bu düzenlemeleri de dönüşüm oranlarındaki artış takip ediyordu. Dönüşüm İzleme Aracından önce iyi şeyler yapıyor ama el yordamıyla ilerliyorduk.

Her şeyin aynı kaldığı bir kampanyada dönüşüm oranındaki %5’lik bir artış işinizi iki katına çıkartabilir. http://ctt.ec/Te5f1+ Tıkla & Tweetle

Dönüşüm İzleme Aracını Bugün Kullanmaya Başlamak İçin 4 Neden!

1. Neyin işe yarayıp yaramadığını görün: Dönüşümleri izleyerek, analiz ederek hangi kampanyanın, reklam grubunun, kelimelerin, reklamların açılış sayfalarının (Landing Page) daha çok dönüşüm elde ettiğini görebilirsiniz.

2. Daha fazla müşteri çekin: Kim daha çok müşteri istemez ki? Dönüşümleri izlemeye başladıktan sonra az performans gösteren kampanya detaylarınızı optimize ederek müşteri sayınızı artırırsınız.

3. Yatırım Getirisini (ROI) artırın: Google reklamlarında eğer dönüşüm yoksa tıklamaların hiç bir değeri yoktur. Dönüşüm İzlemeyi kullanarak paranızı boşa harcamadan daha kaliteli ziyaretçiler çekebilir, yatırım gertirinizi (ROI) geliştirebilirsiniz.

4. Test et ve Büyü: Dönüşüm İzlemeyi kullanmaya başladıktan sonra kampanyalarınızı daha iyi yönetebilir, yenilikleri test edebilir, açılış sayfanızı optimize edebilir ve bu sayede işinizi büyütebilirsiniz. Bunun yanında yeniden pazarlama (remarketing), reklam uzantıları (ad extensions), ürün listeleme (product listing) gibi ekstre uygulamaları da daha rahat kullanabilirsiniz. Yatırım getirinizi, dönüşüm oranlarınızı artıracak yeni yolları test ederek keşfedin.

Dönüşüm izlemeyi kullanıyor musunuz?

Dönüşüm izlemeyi kullanmaya başladıktan sonra dönüşümlerinizde artış dikkatinizi çekti mi?

Yorumlarınız benim için önemli. Sorularınızı, yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki alandan benimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/