Adwords’de Size Para Kaybettiren 5 Hata

İşinizi büyütmek için değil de, Google daha çok kazansın diye reklam verdiğinizi düşündüğünüz oluyor mu? Ne yazık ki Adwords kampanyalarının %80’ini sadece Google’ın kasasını doldurmaya yarıyor. İşte bir çok reklam verenin Adwords’de başarısız olmasının nedenleri!

1. Tüm Tıklamalar Ana sayfaya!

Bütçenizin hiç satış ya da arama olmadan tükenmesinin başlıca nedeni ziyaretçilerinizi ana sayfaya yönlendirmek olabilir. Potansiyel müşterilerinizi aradıkları konuyla ilgili sayfalara yönlendirerek dönüşüm oranınızı artırabilir, hemen çıkma oranlarını düşürebilirsiniz. E-Ticaret yapıyorsanız ziyaretçilerinizi ilgili kategoriye hatta direkt ürün sayfasına yönlendirebilirsiniz. Aslına bakarsanız bu durum e-ticaret siteleri için çok da fazla geçerli değil, zaten pek çok reklam veren ziyaretçilerini doğru sayfalara yönlendiriyor. Asıl hatayı servis/hizmet sunan reklam verenler, iş sahipleri yapıyor. Aynı şekilde B2B için de aynı durum geçerli.

Açık konuşmak gerekirse müşterilerinize Adwords ile ulaşmayı deniyorsanız paragraflar dolusu yazıya, sayfalar dolusu içeriğe gerek yok. Potansiyel müşterilerinizi; hizmetiniz hakkında açıklama, bir kaç referans, belki bir kaç fotoğraf ve en önemlisi de büyük bir şekilde, kolayca görünen telefon numaralarınız ya da iletişim formu olan sade bir açılış sayfasına yönlendirmek reklam kampanyanızın dönüşüm oranını dramatik biçimde artıracaktır.

2. Düzensiz Hesap Yapısı

Kampanya, reklam grubu, anahtar kelime eşleme seçenekleri doğru kişiyi, doğru anda, doğru reklam metniyle en az maliyetle bulmak için sunulmuş avantajlar. Bu avantajları doğru şekilde kullanmak ise bize kalıyor. Aceleden, yeterli bilgiye sahip olmamaktan ya da farklı nedenlerden… reklam verenler hesap yapısına bir şekilde özen göstermiyorlar ve Google’ı biraz daha zengin etmek için reklam vermeye devam ediyorlar. Yukarıda saydığım özellikler başarılı bir Adwords kampanyası için çok önemli.

Bir daha ki sefer Adwords’ü açtığınızda derin bir nefes alın, aceleye getirmeden hesabınızı düzenlemeye vakit ayırın. Doğru hesap yapısının maliyetlere olumlu şekilde yansıdığını göreceksiniz.

3. Oto-pilot Adwords Kampanyaları

Her yazımda dile getirdiğim bir nokta var, Adwords oluştur-bırak bir sistem değil, ne yazık ki değil! Keşke öyle olsa, bu herkes için çok daha kolay olurdu, değil mi?

Yeterli ön hazırlık yapılmadan, 1-2 saatte oluşturulan ve otomatik seçenekte ilerleyen Adwords kampanyaları hiç bir zaman istenilen sonuçları veremez. Kontol edilmeyen kampanyaların başına her şey gelebilir. Reklam ilk sayfadan düşebilir, teklifler yükselebilir, bütçe çok erken tükenebilir, rakipler Adwords reklamlarına yüklenebilir, arama trendleri değişebilir… Çok daha fazla kötü senaryo sıralayabilirim ama sanırım demek istediğimi anladınız : )

4. Optimize Edilmemiş Kampanyalar

: ) Açıkçası bu başlıkta birazcık zorlandım. “Optimize Edilmemiş Kampanyalar” derken asıl demek istediğim Adwords’ü çok da iyi bilmediğiniz : ) Oto-pilot kampanyalarla benzer bir neden diyebiliriz. Anahtar kelimeleriniz çok fazla ya da çok az olabilir. Adwords’ün önerdiği her şeyi yapmak bile başlı başına bir hata aslında. Örneğin önerilen anahtar kelimelerin bir çoğu satış odaklı kelimeler olmuyor. Rekabetin çok fazla olduğu bir gerçek! Bu durumda reklam metinlerinin fark yaratması gerekiyor. Düzenli olarak eleme ve eklemeler yapmak, yeni reklam grupları oluşturmak gerekiyor. Bu durumda eğer ilginiz ve zamanınız varsa Adwords’ü daha iyi anlamak ve kullanmak için araştırmalar yapabilirsiniz ya da bir Adwords Uzmanıyla çalışarak maliyetleri düşürebilir, kampanya performansını artırabilirsiniz.

5. Adwords Sizin Değil

Kabul etmesi zor olsa da Adwords her ürün için doğru araç olmayabilir.

Google Adwords doğru kullanıldığında işinizi büyütmek için en iyi araçken, yanlış kullanıldığında eli cebinizde bir canavara dönüşebilir. Kampanya performansınızdan memnun değilseniz muhtemelen doğru yapılmayan ya da gözden kaçan bir şeyler vardır. Adwords’ü doğru kullanmayı öğrenip, ona gerekli ilgiyi gösterirseniz işte o zaman siz Google için çalışmayı bırakır ve Google’ın sizin için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi Adwords hesabınızı açın ve yukarıdaki noktalardan hangilerini geliştirebileceğinizi gözden geçirin. Aklınıza takılan konularda da aşağıdaki yorum alanından bana yazmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar Hakkında

Avatar
Emrah Eşkin

Google Adwords Sertifikalı, web tasarımı & geliştirmesi ve yönetimi, online marketing ve tüm işleyiş prosedürleri konusunda 8 yıllık tecrübeye sahip, e-ticaret ve e-marketing uzmanıyım.

4 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
  • Emrah harika bir makale oldu çok faydalı. Merak ettiğim şey şu reklamın amacı hemen satış sayfasına yönlendirmek mi yoksa mail listesi oluşturup onlarla ilişki kurmaya çalışarak ilerleyen günlerde satış yamak mı daha avantajlı. Mail pazarlamanın ve mail listenin oluşturulmasının önemini günümüzde kimse bilmiyor gibime geliyor.

    Adwords her ürün için doğru araç olmayabilir demişsin örnek verebilir misin acaba?

    • Teşekkürler Alişan! Burada önemli olan ürün ve senin hedeflerin. Fiziksel bir ürün satıyorsan satış odaklı çalışırsın, ya da araba kiralıyorsan hemen aranmak istersin. Liste oluşturmak tabi ki önemli ve bence herkes öneminin farkında ama ya hayatın akışında arada kaynıyor ya da bir şekilde erteleniyor. Nasıl yapacağını bilmemek de geri plana atılmasını sağlıyor olabilir.

      Anahtar kelime tekliflerinin yüksek olduğu bir sektörde 5 lira kar ile ürün satıyorsan artıya hiç bir zaman çıkamazsın. Adwords reklam politikaların sınırlarında gezen ürünler de her zaman risklidir.

Yorum Yapmayı Unutmayın!

Copyright © 2014. Created by Emrah Eşkin | Site Haritası. Powered by WordPress.

Harika! Ücretsiz Kitabınızı Hemen İndirin

Aşağıdaki alana e-posta adresinizi girin ve ÜCRETSİZ Google Adwords Temel Bilgiler Kitapçığını indirin.

Mükemmel!
Aşağıdaki butona tıklayarak Ücretsiz Klavuzunuzu İndirebilirsiniz.
https://riflescopereviewsguide.com/